Gdynia kapelanowi „Solidarności” i duszpasterzowi Kaszubów

W Gdyni zainagurowane zostały obchody 40 rocznicy sierpniowego strajku, podpsiania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.  

Tegoroczne obchody rozpoczęły się w piątek, 14 sierpnia od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70, nieopodal stacji SKM Gdynia Stocznia.

W niedzielę 16 sierpnia uczczona zostanie pamięć ks. prałata Hilarego Jastaka, kapelana gdyńskiej opozycji i „Solidarności”.  W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została uroczysta msza święta w jego intencji w 40. rocznicę rozpoczęcia strajków sierpniowych.  

W homilii proboszcz parafii ks. prof. dr hab. Jacek Bramski przytoczył wspomnienia ks. Jastaka z pierwszej mszy św., którą odprawił przed 40 laty w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, o spowiedzi powszechnej. Ks. Hilary napisał, że zabrał z sobą 2 tys. komunikantów ale chętnych do przyjęcia Chrystusa było tylu, że trzeba było je dzielić, a ostatni otrzymali okruszki.

Wieńce i znicze złożone zostały na grobie ks. Hilarego Jastaka i przy jego pomniku. Przypomnijmy, że ksiądz Jastak był w latach 1950-1984 proboszczem parafii NSPJ w Gdyni i budowniczym nowego kościoła w latach 60. Był rozpracowywany przez SB w SOR kryptonim „Kaszub”.

Od 19 grudnia 1970 i w kolejne rocznice Grudnia ’70 odprawiał msze św. w intencji zabitych na ulicach Gdyni, opiekował się rodzinami ofiar i gromadził informacje tyczące Grudnia ’70.   W niedzielę 17 sierpnia 1980 r., nie czekając na zgodę władz, odprawił mszę polową dla  strajkujących w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni i w Porcie Gdyńskim. W latach 70 i w stanie wojennym udzielał pomocy represjonowanym.

Pomnik ks. prałata Hilarego Jastaka, kapłana i patrioty stanął w Gdyni, u zbiegu ulic Władysława IV i Batorego w 2014 r.  

– Kapłan wedle Serca Jezusowego przyniósł stoczniowcom Chrystusa Eucharystycznego i słowa tak wtedy potrzebnego wsparcia – mówił wówczas abp. Sławoj Leszek Głódź, przywołując słowa psalmu „Sprawiedliwy nigdy się nie zachwieje i pozostanie w wiecznej pamięci”.

16 sierpnia br. na placu przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej  stanęły wystawy „100 lecie odzyskania Niepodległości na Pomorzu” oraz „Gdyński Sierpień ‘80”. Wystawa została przygotowana przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej