Emocjonująca noc wyborcza. Andrzej Duda wygrywa…

Ta noc do innych była niepodobna. Jedno jest pewne Polska jest podzielona. PKW w poniedziałek ok. godz. 14.30 uaktualniła cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z najnowszymi informacjami Andrzej Duda zdobył 51,12 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 48,88 proc. Dane pochodzą z 99,98 proc. obwodów.

W województwie pomorskim wygrał Rafał Trzaskowski. Według Ipsos Trzaskowski zdobył na Pomorzu 66,4 proc., a Andrzej Duda 33,6 proc. głosów. Frekwencja w województwie pomorskim wyniosła 71,5 proc.

Co godne uwagi to wysoka frekwencja. W całej Polsce frekwencja wyniosła 68,12 proc., dwa tygodnie temu w I turze wynosiła 64,51 proc.

Jest widoczny podział miasto-wieś oraz podział geograficzny kraju. Największą przewagę nad urzędującym prezydentem kandydat Trzaskowski uzyskał w dużych miastach (201-500 tys. mieszkańców), gdzie zagłosowało na niego 61,9 proc. wyborców, a także w największych aglomeracjach powyżej 500 tys. mieszkańców 66,5 proc. W przypadku Dudy było to: 38,1 proc. i 33,5 proc. wyborców.

Andrzej Duda wygrał z Trzaskowskim na wsi. Uzyskał 63,2 proc. głosów, podczas gdy poparcie dla kandydata Koalicji wyniosło 36,8 proc.  

– Niezależnie od tego, kto wygra wybory, chciałabym zaapelować do państwa, aby nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Ponieważ niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie mamy poglądy, jakiego kandydata popieramy i kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje na to, aby być obiektem nienawiści, absolutnie nikt. Szanujmy się  – powiedziała Kinga, córka prezydenta Andrzeja Dudy. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej