Emigracja z Polski maleje, ale nadal pozostaje za granicami 2,5 mln rodaków

Głównym powodem emigracji z Polski pozostaje podjęcie pracy za granicą. Jednak liczba Polaków za granicą od dwóch lat spada. Jedynym  poza unijnym państwem, w którym populacja Polaków (o 2 tys.) wzrosła, jest Norwegia. Z państw unijnych wzrost przyjazdów i osiedlenia się rodaków ma miejsce w Holandii.

Mimo spadającego dzięki dobrej koniunkturze bezrobocia zarobki w Polsce odbiegają od tych, które można osiągnąć w zachodnich krajach Unii Europejskiej. Polscy specjaliści nie chcą wracać do kraju. Emigracja zarobkowa jest sposobem na poprawę jakości życia.

Liczba Polaków, którzy wyemigrowali z kraju od dekady przekracza dwa miliony. Według szacunków GUS, liczba ta drugi rok z rzędu powoli maleje. Przede wszystkim przyczynia się do tego seria powrotów ze Zjednoczonego Królestwa, które opuściło Unię Europejską. W ciągu dwóch lat Wyspy Brytyjskie pożegnało 105 tys. naszych rodaków.

Według szacunków GUS, na Wyspach Brytyjskich mieszka 678 tys. Polaków. To dane niedoszacowane. Do końca czerwca 2020 r. wnioski o status osoby osiedlonej, które pozwolą legalnie mieszkać i pracować w Zjednoczonym Królestwie po “brexicie” złożyło 720 tys. Polaków. Stanowili oni największą grupę narodowościową wśród łącznej liczby 3,5 mln wniosków. Drudzy to obywatele Rumuni, którzy złożyli 600 tys. wniosków.

2 mln 415 tys. Polaków mieszkało poza granicami Polski na koniec 2019 r. – wynika z szacunkowych danych GUS. To oznacza o 1,6 proc. lub 40 tys. osób mniej za granicą niż pod koniec 2018 r. W statystykach GUS z kolei w roku 2018 była liczba polskich emigrantów była niższa od tej w 2017 r. o 95 tys. osób. Od 2017 r., gdy na emigracji przebywało ponad 2,5 mln osób, liczba emigrantów zmalała o 135 tys. osób, co oznacza spadek o ponad 5 proc.

Szacunki GUS dotyczą też najpopularniejszych kierunków emigracji. Od lat na szczycie listy krajów z najliczniejszą populacją Polaków pozostają Niemcy i Zjednoczone Królestwo. Lista europejskich państw, w których żyje najwięcej emigrantów z Polski to: Zjednoczone Królestwo 720 tys., Niemcy 704 tys., Holandia 125 tys., Irlandia 112 tys., Norwegia 104 tys., Włochy 89 tys., Francja 63 tys., Belgia 53 tys., Szwecja 51 tys.

80 proc. czasowych emigrantów z Polski to osoby, które żyją za granicą od co najmniej roku.

W 2018 roku Departamentu Stanu USA wystawił ponad 120 tys. wiz biznesowych, turystycznych i studenckich Polakom. W pierwszym miesiącu (11 listopada – 11 grudnia 2019) ruchu bezwizowego odnotowano 10 tys. wyjazdów w ramach systemu ESTA. Możliwość podróżowania bez wiz nie spowodowała masowych podróży do USA. Pandemia jeszcze je ogranicza.

Liczba pracujących w Polsce wynosiła w II kwartale br. 16 425 tys. osób.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej