Emerycka trzynastka

Prezydent Andrzej Duda podpisał uroczyście ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów czyli o “trzynastce dla emerytów”, którą ci otrzymają na wiosnę.  

Trzynasta emerytura będzie rozwiązaniem stałym. Jeśli nie nastąpi jakowaś zapaść systemu to emeryci i renciści rokrocznie będą otrzymywali dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto, czyli 981 zł „na rękę”.  Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość “trzynastek” zostanie wypłacona w kwietniu wraz z emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje komornicze.

Emeryckie “trzynastki” otrzymają pobierający emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.

– Piękne spotkanie, takie całkowicie międzypokoleniowe. Od pokolenia moich dziadków poprzez pokolenie moich rodziców, dzisiaj już też seniorów, poprzez moje pokolenie, aż do pokolenia mojej córki i tego młodszego – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.  

Uroczyste, przy specjalnej oprawie, podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej AquaPark w Żyrardowie.  

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej