TVP1: „Święty Sojusz kontra Imperium Zła” (Jan Paweł II i Ronald Reagan na drodze do obalenia komunizmu)

Dzisiaj tj. w poniedziałek 12 sierpnia br. o godz. 22:35 na antenie TVP1 zostanie wyemitowany film dokumentalny pt. „Święty Sojusz kontra Imperium Zła” wyprodukowany w 2022 r., w reż. Sławomira Koehlera.

Losy Papieża Polaka, św. Jana Pawła II, wpisane były w tragiczne lata II wojny światowej oraz totalitaryzmu w wydaniu sowieckim. Jego postawa w latach 1978-1991 na arenie międzynarodowej miała przemożny wpływ na upadek komunizmu w krajach Europy Wschodniej i na upadek Związku Sowieckiego, który nie przetrwał prób reanimacji podjętych przez sekretarza generalnego KPZR Gorbaczowa (pierestrojka). Często można spotkać się z twierdzeniem, że Papież Polak i prezydent USA Reagan doprowadzili do upadku „imperium zła”.

Pomnik w na Przymorzu w Gdańsku, inspirowany spotkaniem w Miami mającym wpływ na bieg historii. Magazyn „Time” określił je mianem „Świętego sojuszu” (The Holy Alliance). fot. domena publiczna

Komunizm (realny socjalizm) w wydaniu sowieckim jeszcze w latach 70 XX wieku jawił się jako mocny i groźny system powstały w wyniku bolszewickiego przewrotu z 1917 r. a ugruntowany na mocy podziału kontynentu na strefy wpływów, zgodnie z porozumieniem zawartym przez USA, ZSRS i Wielką Brytanię na konferencji w Teheranie w 1943 r. i w Jałcie w lutym 1945 r.

Moskwa po 1945 r. w Europie oddziaływała na Zachód poprzez inwazję ideologiczną i propagandę polityczną. Na wschód od Łaby stacjonowała zaś Armia Czerwona.

Przypomnijmy słowa Jana Pawła II zapisane w tomie „Pamięć i tożsamość”, co było jego celem: „Wiem, że to nie tylko ja jestem czynny w tym, co robię jako następca Piotra. Weźmy przykład komunizmu. Jak już wcześniej mówiłem, do jego upadku z pewnością przyczynił się wadliwy system ekonomiczny. Odwoływanie się jedynie do czynników ekonomicznych byłoby zbyt wielkim uproszczeniem. Z drugiej strony, byłoby śmieszne, gdybym uważał, że to Papież własnoręcznie obalił komunizm”.

Swoistym sojusznikiem Jana Pawła II był prezydent USA Ronald Reagan, republikanin, konserwatysta. Został 40. prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1980 r., w dwa lata po objęciu Tronu Piotrowego przez kard. Karola Wojtyłę.

Pierwszą pielgrzymkę Papieża do Ojczyzny Ronald Reagan oglądał w telewizji wraz z Richardem Allenem, który wcześniej był doradcą ds. międzynarodowych Richarda Nixona. Allen wspominał, że gdy padły słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, z oczu Reagana płynęły łzy. Reagan dostrzegł, że papieska wizyta to „pierwsze potężne pęknięcie w imponującej fasadzie sowieckiej władzy”.

Nota bene Ronald Reagan był w latach 1947-60 wyjątkowo popularnym działaczem związkowym. Kiedy zaczynał szefować związkowi aktorów SAG, aktorzy filmowi otrzymywali zapłatę tylko raz, po wykonaniu pracy. Tymczasem wiele filmów zyskiwało popularność później i było wielokrotnie wyświetlane. Na powtórnych projekcjach zarabiały tylko wytwórnie filmowe. Ronald Reagan stanął więc na czele jednego z najskuteczniejszych strajków w USA. SAG zażądał płacenia aktorom nie tylko za wszystkie wyświetlenia nowo produkowanych filmów, lecz także tantiem z filmów wyprodukowanych.

„Święty Sojusz kontra Imperium Zła” to dokument zrealizowany w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i na Ukrainie, rzucający światło na współpracę i przyjaźń między papieżem Janem Pawłem II i prezydentem USA Ronaldem Reaganem, których działania były skierowane przeciwko „Imperium Zła” z centrum w Moskwie. Film zawiera m.in. dramatyczne momenty w ich życiu, kiedy obaj w krótkim odstępie czasu przeżyli zamachy. Wykorzystane zostały unikalne materiały archiwalne z Instytutu Ronalda Reagana zawierające wypowiedzi prezydenta i prywatne materiały filmowe, które wzbogacają narrację. Film zawiera współczesne wypowiedzi: Michaela Reagana, syna prezydenta, oraz amerykańskich historyków, politologów, dziennikarzy, agentów CIA i ekspertów z Włoch.

Czas trwania: 54min. / 2022 / film dokumentalny.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej