Dzień wolny w Wigilię – dodatkowa niedziela handlowa

Sejm 27 listopada 2024 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.  Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dopiero od przyszłego roku. To nie świąteczny prezent: wprowadzono bowiem od 2025 r. dodatkową niedzielę handlową w grudniu.

Nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1920) przewiduje ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników. Zatem dotyczyć to będzie też pracowników placówek handlowych, dla których obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.  

Nie stało się to w ramach świątecznego prezentu. Uchylono bowiem zakaz handlu w dodatkową niedzielę. W 2025 r. kolejne trzy niedziele poprzedzające 24 grudnia – Wigilię będą „handlowe”. Obecnie handel jest dopuszczalny w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Sejm odrzucił poprawki PiS i Lewicy, by 24 grudnia był dniem wolnym już od tego roku. 

– Posłowie Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 chcą, by Wigilia była wolna kosztem pracowników handlu. Wszyscy inni pracownicy będą mieli prawo do wolnej Wigilii, a pracownicy handlu będą musieli ją odpracować – skomentował Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „S”.

Posłowie kolacji rządzącej przeciwni nowelizacji ustawy, przekonywali o negatywnym wpływie na gospodarkę. Ryszard Petru, Klub Parlamentarny Polska 2050 – Trzecia Droga, wyliczał, że dodatkowy dzień wolny będzie kosztował gospodarkę około 6 mld zł. Trudno jednak te wyliczeniu potraktować poważnie, gdyż Wigilia i tak nie jest zwykłym dniem pracy. Na posiedzeniu komisji sejmowych proponował wprowadzenie handlu w pierwszą niedzielę w każdym miesiącu roku. Większość posłów głosowała za odrzuceniem tej poprawki.  

Przegłosowana została inna przeciwwaga dla wolnej Wigilii: trzy handlowe niedziele poprzedzające Wigilię. Dzień przed głosowaniem na połączonym posiedzeniu komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny, do projektu wprowadzono poprawki Koalicji Obywatelskiej, by przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2025 r. oraz by trzy niedziele przed Wigilią były handlowe.

Bartłomiej Mickiewicz,  zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S” oświadczył, że jeżeli pracująca niedziela ma być w zamian za wolną Wigilię, to Związek mówi  „absolutnie nie”. 

Za nowelizacją ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw głosowało 403 posłów, przeciw było 10 (7 z Konfederacji, 2  z PiS, 1 z KO), wstrzymało się 12. Projekt teraz trafi do Senatu, a następnie ustawa zostanie przekazana na biuro prezydenta Andrzeja Dudy. 

Istnieje grupa wyjątków uregulowanych w Kodeksie pracy i w niektórych przypadkach praca w święto lub niedzielę jest dozwolona, m.in. gdy pracownik pracuje w rolnictwie lub hodowli, gdy obecność pracownika jest konieczna, aby usunąć awarię lub przeprowadzić akcję ratowniczą, gdy pracownik pracuje w pracy zmianowej, ciągłym ruchu, w komunikacji oraz transporcie, np. kierowcy autobusów, piloci, stewardessy,
gdy pracownik ochrania mienie, w jednostkach straży pożarnej, w hotelarstwie, gastronomii, zakładach opieki zdrowotnej, aptece, na stacji benzynowej, pracownicy muzeów, kin, teatrów, parków rozrywki,
w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej czy wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Przed miesiącem ks. bp Waldemar Musioł sekretarz komisji duszpasterstwa KEP pozytywnie odniósł się do propozycji Wigilii jako dnia wolnego od pracy:

– Troskę o dobro osoby, zwłaszcza to duchowe, jesteśmy jako Kościół gotowi dzielić z każdym i w związku z tym popierać dobre inicjatywy, bez względu na ich polityczne źródło – skomentował bp. Musioł.

W sektorze handlowym pracuje dwa miliony Polaków. Sieci handlowe są jednym z największych pracodawców w kraju.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej