Dzień edukacji narodowej w Rumi: czas świętowania i upomnienia się o godność zawodu nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do spotkań, podsumowań, omówienia problemów i perspektyw edukacji oraz etosu zawodu nauczyciela i pedagoga w trudnym dla sfery budżetowej czasie.

Ten wyjątkowy dzień członkowie oświatowej „Solidarności” w Rumi obchodzili 21 października br. na spotkaniu członków KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz kilkudziesięciu  nauczycieli związkowców, którym lideruje przewodnicząca komisji Danuta Wójcik – także Michał Pasieczny, burmistrz Miasta Rumi, Ewa Rocławska, sekretarz Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Gdańsku i przewodnicząca KM NSZZ „S” OiW w Wejherowie, radni: Teresa Hebel, nauczycielka i Leszek Kiersznikiewicz, nauczyciel – oboje z Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Rumi, radny powiatu wejherowskiego Grzegorz Grinholc oraz dyrektorzy rumskich szkól podstawowych i ponadpodstawowych: Halina Filińska. Marzena Górska, Beata Kędzierska i Daniel Hadam.

– Wszystkim członkiniom i członkom Związku oraz emerytowanym koleżankom życzę z głębi serca wytrwałości i zdrowia. Jeśli działamy harmonijnie, zgodnie, to nasze plany zawodowe realizowane są skutecznie i w efekcie mamy satysfakcję z osiągniętych celów. Bolesne jednak, że państwo polskie docenia z oporami nasze wysiłki na rzecz polskiego młodego społeczeństwa. Jesteśmy pełni goryczy. Rośnie luka między nauczycielami a innymi zawodami. Uczniowie i ich rodzice potrafią docenić naszą pracę, ale my jesteśmy w defensywie. Nie tak to powinno być. Stąd postulat, by związać nasze wynagrodzenia z przeciętną pensją w gospodarce narodowej – mówiła Danuta Wójcik, przewodnicząca KM OiW NSZZ „S” w Rumi.

Życzenia godnych wynagrodzeń, uniknięcia obostrzeń epidemicznych i świat wolnego od wojen od Wojciecha Książka,  przewodniczącego Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania przekazała Ewa Rocławska.

Burmistrz Michał Pasieczny nawiązał do „wyzwań dnia obecnego”:

– Składam najserdeczniejsze życzenia, w imieniu mieszkańców Rumi, z okazji święta edukacji narodowej, za wychowanie i edukację naszych dzieci. Ze strony urzędu przekazuję, że doceniamy państwa zaangażowanie. Za nami trudne doświadczenia pandemii i nauki zdalnej. Obyśmy już nie musieli wracać do nauki zdalnej. Tamten czas pozostawił negatywne skutki. Staramy się więc stosować rozwiązania rozsądne, w duchu współpracy. Staramy się, jako organ samorządu, organ prowadzący, aby warunki państwa pracy były optymalne, jak na nasze możliwości. W upominaniu się o finanse na oświacie macie w nas sojusznika. Jestem optymistą, będę walczył o środki finansowe, aż do dobrego finału – zadeklarował burmistrz Michał Pasieczny.

Gratulacje za Medal KEN, wręczony na wniosek „Solidarności”, popłynęły do Liliany Król, a za Nagrodę Burmistrza Rumi – do Agnieszki Edrmann. Barbara Chludzinska odebrała podziękowania za udział muzycznej grupy w konkursie „Polska – Moje miejsce, mój kraj”, organizowane przez Międzyregionalną Sekcję OiW w Gdańsku.

Podczas spotkania podjęto uchwałę o wyborze delegatów na najbliższe wybory związkowe. Złożono wniosek, na ręce burmistrza Pasiecznego, o podniesienie wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Ułożono harmonogram spotkań szkoleniowych na temat awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.