Dziękujemy pracownikom transportu za utrzymanie świata w ruchu

Wiadomość od Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF) z dnia 23 marca 2020 roku.

Drodzy przyjaciele,

Jestem dumny będąc sekretarzem generalnym organizacji, która, w tych trudnych czasach, reprezentuje pracowników transportu. Wybuch i rozprzestrzenianie się COVID-19 po raz kolejny pokazało jak zależna jest ludzkość i globalne łańcuchy dostaw od pracowników transportu, którzy utrzymują świat w ruchu.

Pracownicy transportu często są niewidzialnymi bohaterami, którzy nie zawsze są doceniani za poświęcenie, którym się wykazują. Ten kryzys pokazał jednak niesamowity wkład jaki wnoszą nasi członkowie w walkę z COVID-19 na całym świecie.

Pracownicy transportu są siłą napędową globalnej gospodarki połączonej łańcuchami dostaw i utrzymującej świat w ruch, co jest niezbędne do skutecznego sprostania COVID-19.

Musimy także zdawać sobie sprawę z ryzyka, na jakie narażeni są pracownicy transportu na tej linii frontu. Dla wielu naszych członków potrzeby publiczne są często stawiane przed ich osobistym bezpieczeństwem a niekiedy także przed potrzebami ich rodzin.

Kiedy rozmawiam ze stewardesą, kierowcą autobusu lub dokerem, ludźmi niesamowicie skromnymi, stwierdzam, że ostatnią  rzeczą o której kiedykolwiek wspominają są oni sami i ich potrzeby. Koncentrują się na wykonaniu pracy i zapewnieniu, że całe nasze życie będzie przebiegać w najlepszy możliwy sposób.

Wiem, że wiele rodzin i społeczności poważnie martwi się o swoich bliskich pracujących w sektorze transportowym. Jest to naturalne, zwłaszcza, że rządy na całym świecie nakazały blokadę i zaleciły ludziom aby pozostali w domach.

Chcę jednak uspokoić i zapewnić, że ITF i stowarzyszone z nim podmioty, zrobią wszystko co możliwe aby chronić naszych pracowników, ich rodziny a także unaocznią wszystkim wkład, jaki wnosi tak wielu pracowników transportu.

Nie ma znaczenia czy jesteś marynarzem, pracownikiem lotniczym, kierowcą autobusu czy pracownikiem turystyki, twoje prawo do bezpiecznego powrotu do domu musi być priorytetem. Jest to niezwykle ważna kwestia ponieważ to właśnie nasi członkowie próbują utrzymać globalną gospodarkę w ruchu.

Przypominam każdemu członkowi naszej społeczności aby zatrzymał się i pomyślał o tym jak do sklepów spożywczych dotarło jedzenie czy lekarstwa do aptek. Pomyślcie o innych pracownikach transportu, którzy teraz potrzebują waszego wsparcia ze względu na niepewną przyszłość przed którą stoją, mając na uwadze ogromne wyzwania, z którymi borykać się będą sektory turystyki i lotnictwa w przyszłości. Pomyślcie o tysiącach miejsc pracy i ich znaczeniu społeczności, które opierają się na tych niezwykle ważnych sektorach.

Mam nadzieję, że dojdziecie do takich samych wniosków co ja. Światowi pracownicy transportu zasługują na takie samo zaangażowanie i wsparcie jak my wszyscy, którzy polegamy na nich aby pomogli nam przejść przez tą pandemię. Nadszedł czas abyśmy nie pytali co pracownicy transportu dla nas robią ale zapytali,  co my możemy dla nich zrobić.

Pozostając i solidaryzując się z wami,

Stephen Cotton
Sekretarz Generalny ITF

Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej ITF z dnia 23 marca 2020 roku.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej