Dział Szkoleń ZRG zaprasza: Zarządzanie stresem – czyli jak budować wewnętrzną siłę

Zarządzanie stresem – czyli jak budować wewnętrzną siłę  – to kolejne szkolenie rekomendowane przez Dział Szkoleń Zarządu Regionu Gdańskiego „S”

• Stres  to stan napięcia nerwowego, będący reakcją organizmu na działanie bodźców zewnętrznych – fizycznych lub psychicznych.
  • Stres to reakcja na stawiane zadania, z którymi nie możemy sobie poradzić.

Odpowiednie rozpoznawanie niebezpiecznych symptomów przewlekłego stresu i zareagowanie na nie jest konieczne dla uchronienia organizmu przed groźnymi zaburzeniami.

Odpowiedz na poniższe pytania:

1. Czy masz wrażenie, że przestajesz kontrolować wiele spraw?
  2. Czy zdarzyło Ci się tracić cierpliwość i podnosić głos?
  3. Czy masz problemy ze zdrowiem?
  4. Czy potrafisz panować nad emocjami?
  5. Czy potrafisz szybko  dostrzec symptomy stresu?
  6. Czy potrafisz rozluźnić się, gdy napięcie przeszkadza Ci w efektywnym działaniu?
  7. Czy konsekwentnie i systematycznie dbasz o swoją równowagę  i zdrowie?

Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałaś/łeś przecząco, to  szkolenie Zarządzanie stresem jest dla ciebie

Cele szkolenia:

1. rozpoznawanie oznak stresu
  2. rozumienie konieczności przeciwstawiania się niekorzystnym wpływom różnych osób i sytuacji
  3. dostrzeganie wpływu stresu, któremu ulegamy, na stosunki międzyludzkie i własne zdrowie
  4. poznanie różnych technik antystresowych

Czego możesz dowiedzieć się na tym szkoleniu

1. Czym jest stres
  2. Czy zawsze jest szkodliwy, czy jego wpływ może być pozytywny?
  3. Jak rozpoznać niepokojące symptomy stresu?
  4. Co zrobić, aby funkcjonować pozytywnie, być zdrowym i zadowolonym?
  5. Jakie techniki i ćwiczenia, które pozwolą obniżyć poziom stresu, możesz zastosować?

Szkolenie prowadzone jest metodami aktywizującymi intelekt i emocje, takimi jak: ćwiczenia indywidualne, zespołowe i grupowe, dyskusja, mini wykład, „burza mózgów”, prezentacje oraz film szkoleniowy „Jak radzić sobie ze stresem”.

Wartością dodaną tego szkolenia jest współprowadzenie go przez psychologa.

Proponuję przed podjęciem ostatecznej decyzji rozwiązać poniższy test.

Pamiętaj, aby wynik przeczytać gdy odpowiesz na pytania i zsumujesz punkty.

Czy radzisz sobie ze stresem – test

Czy radzisz sobie ze stresem? Sprawdź!

Odpowiedz szczerze na wszystkie pytania, zsumuj punkty i przeczytaj wynik.

1. Masz wrażenie, że źle sypiasz, a za dnia czujesz się zmęczony:
d) zawsze – 3 pkt

2. Masz problemy z koncentracją:
d) zawsze – 3 pkt

3. Wpadasz w złość z byle powodu, czasem sam nie wiesz, dlaczego się denerwujesz:

d) zawsze – 3 pkt

4. Zdarza Ci się tracić zainteresowanie drobnymi sprawami, które wcześniej sprawiały ci radość:

d) zawsze – 3 pkt

5. Masz wrażenie, że nie dajesz rady wszystkim codziennym trudnościom:

6. Zbiera ci się na płacz:a) nigdy – 0 pkt
d) zawsze – 3 pkt

7. Kiedy rozmawiasz z ludźmi lub załatwiasz jakieś sprawy, pocą ci się dłonie:
d) zawsze – 3 pkt

8. Na wszystko brakuje ci czasu:
d) zawsze – 3 pkt

9. Rozwiązanie średnio trudnych zadań umysłowych sprawia ci coraz więcej trudności:
d) zawsze – 3 pkt

10. Nawet w czasie, który zwykle przeznaczałeś na odpoczynek, myślisz o niezałatwionych sprawach:

WYNIKI TESTU – CZY RADZISZ SOBIE ZE STRESEM

Jeśli twój wynik mieści się w przedziale:

0-9 pkt.
Masz wyjątkowo dobry okres. Nie dotyczy cię przewlekły stres, jeśli zaś czasem zdarzy się jakiś jakieś przykre wydarzenie, szybko dajesz sobie z nim radę i na dłuższą metę nie wpływa to na twoje samopoczucie. Postaraj się utrzymać taki stan jak najdłużej.

10-20 pkt.
Prawdopodobnie w twoim życiu ostatnio nastąpiły jakieś trudne wydarzenia, które są powodem stresu. Nie przejmuj się. Nie musi to być nic poważnego, ani przedłużającego się. Po prostu zastanów się, co się dzieje w twoim życiu, a potem odłóż na bok sprawy mniej pilne i zajmij się załatwianiem problemów, które dręczą cię najbardziej.

21-30 pkt.
Prawdopodobnie nawarstwiło się dużo niezałatwionych ważnych spraw, które w jednej chwili stały się pilne. Jesteś w silnym stresie i stan ten przedłuża się. Jeśli nie zaczniesz sobie dobrze radzić ze wszystkimi problemami, wkrótce odczujesz to na własnym zdrowiu. Warto poprosić kogoś o pomoc lub przynajmniej porozmawiać o trudnościach z kimś, kto może ci doradzić najlepsze wyjście z sytuacji.

Irena Jenda