Dyrektywa o płacy minimalnej w „Głosie pracownika”

– Medialnie najłatwiej postrzegać ją jako dyrektywę, która dotyczy płacy minimalnej, ale tak naprawdę dotyczy ona dwóch zagadnień. Chodzi o adekwatną płacę minimalną w państwach członkowskich i wzmocnienie rokowań zbiorowych – mówiła Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w audycji „Głos pracownika”, która jest emitowana na antenie Radia Gdańsk.

– Dyrektywa w wyraźny sposób mówi, że system rokowań zbiorowych jest niezbędny do tego, aby utrzymać właściwą dynamikę wzrostu płac – powiedziała Barbara Surdykowska. – To znaczy, że państwa członkowskie, w których liczba pracowników objętych układami zbiorowymi jest mniejsza niż 70 proc., będą musiały razem z partnerami społecznymi, czyli związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, przygotować plany naprawcze, plany dojścia do tego, aby ten wskaźnik pokrycia układami zbiorowymi pracy osiągnąć.

Z polskiej perspektywy ten drugi aspekt, związany z promocją rokowań zbiorowych, jest elementem zupełnie kluczowym.

Całą audycję można odsłuchać na stronie internetowej Radia Gdańsk TUTAJ