Dokerzy w obronie miejsc pracy w gdańskim porcie. Jutro manifestacja przed ZMPG

Przed siedzibą Zarządu Morskiego Portu Gdańsk przy ul. Zamkniętej 18 w czwartek 15 października br. od godz. 11 zacznie się związkowa manifestacja w obronie firmy przeładunkowej Port Gdański Eksploatacja S.A. i ponad 300 miejsc pracy.

Związkowcy z NSZZ „S” domagają się jasnych decyzji co do przyszłości spółki, wyboru inwestora strategicznego, bez którego perspektywy dla spółki są wysoce wątpliwe, gwarancji pakietu socjalnego. W memorandum negocjacyjnym muszą znaleźć się gwarancje uczestnictwa związków zawodowych przy ustaleniu pakietu socjalnego. Związkowcy żądają zapewnienia bezpieczeństwa warunków pracy i organizacji pracy. Zdaniem związkowców może chodzić o wydzielenie poszczególnych części terenów spółki podmiotom zewnętrznym wraz z przejmowaniem zadań przeładunkowych.

– Decyzja o manifestacji zapadła, gdyż chcemy podpisać konkretne porozumienie. Ogólne zapewnienia nie dają nam gwarancji. Konieczny jest w Eksploatacji inwestor strategiczny i odejście od sposoby wynajmu zewnętrznym firmom naszych terenów oraz żurawia. Spółka, należąca przecież do naszego państwa, kurczy się. Firmy zewnętrzne rozpierają się na naszym terenie. Zleca się nam tylko część prac przeładunkowych w porcie. Pozostaje nam jedynie tzw. relacja burtowa, czyli przeładunek towarów ze statku na plac. Relację placową, czyli dalszy transport ładunku, przejmują inni. Dojdzie w końcu do rozbioru spółki, po kawałku – mówi o sytuacji w spółce Piotr Ratkowski, KZ NSZZ „Solidarność” w Port Gdański Eksploatacja. 

ZMPG chwali się wynikami, modernizacją nabrzeży, ale w spółce Eksploatacja sytuacja jest kiepska. Obecnie pracuje w niej 350 osób. Port Gdański Eksploatacja S.A. jest portową spółką operatorską, świadczącą usługi w zakresie przeładunków towaru w obrocie międzynarodowym, pomiędzy morskimi i śródlądowymi, a lądowymi środkami transportu. Łakomy kąsek to nabrzeża o długości eksploatacyjnej blisko 5 km, usytuowane wzdłuż Ujścia Martwej Wisły, dogodne połączenie z A1 oraz trasami S7 i S6 i stacje kolejowe umożliwiają sprawny przeładunek towarów, a także dźwig, który ma być wynajęty.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej