„Dobry start” – jeszcze miesiąc na złożenie wniosku

Do tej pory wsparcie w ramach programu „Dobry start” otrzymało ponad 277 tys. dzieci z Pomorza. Łączna kwota pomocy przekroczyła 83 mln zł. Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku, mogą to zrobić do końca listopada.

Od tego roku wypłatę i obsługę świadczenia „300 plus” w ramach programu „Dobry start” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmieniły się zasady składania wniosków o wsparcie i sposób jego wypłaty. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Emp@tia bądź przez bankowość elektroniczną. Pieniądze natomiast są wypłacane tylko na rachunek bankowy.

Każdy, kto złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na PUE (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Również na PUE znajdzie się cała korespondencja z ZUS, która dotyczy wniosku.

Oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku przyjęły do tej pory prawie 199 tys. wniosków na blisko 286 tys. dzieci.

Jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się dziecko do 20 lub 24 roku życia w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Jego przeznaczeniem jest zakup niezbędnych materiałów służących do nauki.

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o wsparcie, mają czas do 30 listopada. Jeżeli jest taka potrzeba to pracownicy ZUS pomogą założyć profilu na PUE i wypełnić wniosek. Aby to zrobić niezbędny jest dowód osobisty, numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie, adres mailowy, a także orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością. Konieczny jest również PESEL dziecka oraz nazwa i adres szkoły, do której uczęszcza.

Krzysztof Cieszyński
r
egionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej