Dni wolne, by kontemplować Tajemnicę Męki i Zmartwychwstania

Patrząc na kolorowe zajączki, na koszyczki i kartki z pisankami lub zajączkami i kwiatuszkami warto poświęcić w ten wyjątkowy czas pandemii i Wielkanocy nieco czasu na zastanowienie się co my właściwie świętujemy, my chrześcijanie XXI wieku?

Zmartwychwstanie Pana daje nadzieję w tym trudnym czasie. W Wielkopiątkowy poranek nie było nadziei. Prokurator Judei, przymuszony przez Sanhedryn i tłum, Poncjusz Piłat, polityk wytrawny i doświadczony, urzędujący w mieście o tyle wyjątkowym, co zadziwiającym – w Jerozolimie, od lat 7, ogłosił referendum.

Nim nakazał umieścić na krzyżu treść zarzutu, na podstawie którego skazał Jezusa Chrystusa na śmierć – „INRI” usłyszał wynik głosowania: „Ukrzyżuj!”. Wbrew sobie odpowiedział tłumowi: „Ecce homo!”. (W rzymskiej bazylice Santa Croce in Gerusalemme przechowywana jest Titulus Damnationis – tablica z tytułem winy Jezusa z Nazaretu). 

Najbliższy uczeń Zbawiciela, który niedawno zaklinał Go, że nie zdradzi, w poczuciu klęski skamlał przy ogniu (nim zapłakał, gdy kur zapiał): „Nie znam tego człowieka”.

Wszystko odmienił poranek Zmartwychwstania. Czy Ty w to wierzysz?

Wielkanoc 2021 wypada w tym roku 4 kwietnia. Niedziela Zmartwychwstania jest wolna – to jest bez dyskusji. Wolny od pracy jest świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, gdyż chrześcijaństwo dodało do Zmartwychwstania oczyszczającą symbolikę wody.

Diaspora żydowska i państwo Izrael na święto Paschy (Pesach) mają pięć dni wolnych od pracy. Pesach tak, jak Wielkanoc, zależna jest od faz Księżyca, w tym roku przypada od sobotniego wieczoru 27 marca do niedzieli wieczór 4 kwietnia.

W luterańskiej Norwegii wolne zaczyna się od środy w południe. Wolny od pracy będzie  świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, tak jak w Hiszpanii i w Danii (wolny jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek i poniedziałek). Szwedzi i Finowie mają Wieki Piątek i świąteczny poniedziałek.

RFN to republika federalna. Święta wolne od pracy zależy od dominującego wyznania. W każdym landzie Wielki Piątek (Karfreitag) i Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) są wolne. Podobnie w Szwajcarii, niezależnie od kantonu, w Austrii, w Czechach i Słowacji.  Anglia i Walia oraz protestancka Irlandia Płn. (Ulster) mają wolny Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, a Szkocja – Wielki Piątek.  

W specyficznych ze względów historycznych, obyczajowych, narodowych, religijnych i światopoglądowych USA tylko niedziela jest wolna. Nie wolno jednak ograniczać praktyk religijnych. Pierwsza poprawka do Konstytucji USA z 1791 roku głosi, że Kongres nie ustanowi ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, lub naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd.

W prawosławiu Wielkanoc, zgodnie z kalendarzem juliańskim, wypada później. Prawosławna Pascha w 2021 roku wypada 2 maja, w Rosji po wolnym od pracy Święcie Wiosny i Pracy (niegdyś, w ZSRS świętowano 1 maja jako Święto Pracy).  

My, w katolickim kraju, jeszcze w katolickim kraju, nie mamy państwowego wolnego od pracy Wielkiego Piątku.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej