Dlaczego zmieniamy pracę? Wyniki badań

Fot. Paweł Glanert

– Najniższa w historii stopa bezrobocia sprawiła, że niedobór pracowników stał się wyjątkowo istotną kwestią. Pracodawcy muszą nieustannie monitorować sytuację na rynku i dostosowywać rozwiązania do zmieniających się warunków. Muszą odpowiadać nie tylko na niedobór wykwalifikowanych specjalistów i rotację, ale również na trendy demograficzne, automatyzację i nowe potrzeby pracowników – czytamy w opracowaniu polskiego oddziału międzynarodowej grupy Hays, który przygotował raport dotyczący wynagrodzeń i trendów na polskim rynku pracy.

Jesteśmy zadowoleni, ale…

62 procent polskich pracowników jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. Natomiast ponad 80 procent osób dobrze ocenia kondycję polskiego rynku pracy, a ponad 53 procent jest usatysfakcjonowanych wysokością otrzymywanej pensji – wynika z kolei z badania „Confidence Index”. Analiza została przeprowadzona w czwartym kwartale 2019 roku, a jej wyniki przywołuje portal wgospodarce.pl.

Z tych samych danych wynika również, że niewiele osób (niespełna 19 procent) widzi możliwość awansu w firmie, w której obecnie pracuje, choć ponad 42 procent spodziewa się, że go otrzyma. Stąd można wysnuć wniosek, że jest to jedna z przyczyn zmiany pracy.

„Rokrocznie najważniejszym powodem rozważania takiej zmiany jest niezadowolenie z poziomu wynagrodzenia oraz świadczeń dodatkowych” – piszą autorzy raportu Hays. „Na drugim miejscu zatrudnieni deklarują brak możliwości rozwoju, co dodatkowo sugeruje, że szanse dostępne w obecnym miejscu pracy są jednak niewystarczające. Znaczenie dla pracowników ma również charakter wykonywanej pracy, lokalizacja miejsca zatrudnienia oraz łatwość w zachowaniu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej