Cudzoziemcy zapełniają lukę na rynku pracy

1 milion 041,6 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce w ub.r. Stanowili oni 6,8 proc. osób wykonujących pracę w naszym kraju – wynika z opublikowanych 7 stycznia br. danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), zebranych na koniec lipca ub.r. Umowa o pracę, odprowadzane do ZUS składki oraz ewidencja zatrudnionych pracowników-gości to podsatwa cywilizowanych warunków pobytu i pracy.

Według danych GUS udział obcokrajowców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł w sierpniu ub.r. 6,8 proc. Ale uwaga – z ponad miliona zatrudnionych cudzoziemców – 405,4 tys. realizowało umowy zlecenia i pokrewne.

Najliczniejszą grupą pracujących byli obywatele Ukrainy – 701,3 tys. Jednak ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 6 pkt proc.

W ujęciu rocznym można zauważyć wzrost liczby zatrudnionych w naszym kraju obywateli Nepalu (liczba zezwoleń na pracę wzrosła w pierwszej połowie ub.r. o 40 proc.), Filipin (liczba zezwoleń na pracę dla Filipińczyków wzrosła w pierwszej połowie ub.r. o 60 proc.) i Kolumbii. Zezwoleń dla Kolumbijczyków było aż o 337 proc. więcej, licząc rok do roku. Ciekawe są też dane tyczące akliamtyzujacych się u nas od lat Wietnamczyków. Społeczność wietnamską w Polsce szacuje się na ok. 50-60 tys. osób.

Z kolei w ramach PESEL UKR, mamy według stanu z lipca ub.r. 968,4 tys. osób z Ukrainy. PESEL UKR otrzymują obywatele Ukrainy, którzy po przybyciu do Polski od 24 lutego 2022 r. złożyli wniosek o nadanie numeru PESEL. Stanowi on urzędowe poświadczenie posiadania uprawnienia do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnień towarzyszących. MSWiA od pół roku pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu, który ma pozwolić na weryfikację liczby Ukraińców w Polsce podawanej na podstawie PESEL UKR. System, czyli przejście z ochrony czasowej na pobyt tymczasowy, pozwoli ostatecznie zweryfikować tę liczbę. 

Do ubezpieczeń społecznych w ZUS na koniec czerwca 2024 r. było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Najwięcej pochodzi z Ukrainy 771 tys. osób. Na drugim miejscu są Białorusini (134 tys.),  na trzecim zaś Gruzini (27,2 tys.).

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej