Coraz bliżej fuzji Orlenu i ENERGI

PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa dotyczące planowanego przejęcia Grupy ENERGA. Zadeklarował w nim kontynuację strategicznych inwestycji gdańskiej grupy i utrzymanie polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek. Fuzja ma znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

To kolejny etap tworzenia multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm,

Deklarujemy działania zapewniające obu firmom korzyści oraz dynamiczny rozwój na międzynarodowym rynku paliwowo-energetycznym. Jeden silny koncern o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odporny na ryzyka i wahania rynkowe, będzie też istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki, która w tym nadzwyczajnym czasie, pełnym wyzwań, potrzebuje koła zamachowego. Taką rolę odegra połączona grupa – argumentował 18 kwietnia br. Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

W porozumieniu PKN ORLEN zadeklarował, że po przejęciu kontroli nad ENERGĄ, jej strategiczne inwestycje nadal będą prowadzone. Jednak porozumienie daje możliwość weryfikacji warunków tej kontynuacji, w szczególności budowy Elektrowni Ostrołęka C.

PKN ORLEN zobowiązał się również, że po przejęciu kontroli nad ENERGĄ, wykonane zostaną zobowiązania spółek grupy, dotyczące utrzymania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie jednostek wytwórczych, a także prawidłowego działania i niezawodności sieci dystrybucyjnej ENERGA, zgodnie z zatwierdzanymi przez Prezesa URE planami.

Porozumienie wejdzie w życie z dniem przeniesienia akcji Grupy ENERGA należących do Skarbu Państwa na PKN ORLEN. Koncern w wezwaniu na sprzedaż akcji gdańskiej grupy podwyższył do 8,35 zł cenę za jedną jej akcję, która pierwotnie była ustalona na 7 złotych. Wezwanie potrwa do 22 kwietnia 2020 r.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej