Co robimy z Twoim 1 procentem?

Od kilku lat podatnicy (głównie członkowie NSZZ „Solidarność”) przekazują 1 procent podatku dochodowego na rzecz ustanowionej przez gdańską „Solidarność” Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy. W ubiegłym roku dzięki Państwa zaangażowaniu otrzymaliśmy z tego tytułu kilka tysięcy zł. Zebrane pieniądze stanowią wkład własny w realizowane przez fundację programy oraz – jeśli są dedykowane – przeznaczane są na rzecz prowadzonego przez fundację Funduszu Stypendialnego, z którego również fundowane są nagrody dla laureatów konkursu pieśni patriotycznej „Polska – moje miejsce, mój kraj”.

Pieniędzmi z 1% wspieramy polską kulturę na Kresach. W 2019 roku zorganizowaliśmy plener miejski dedykowany 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i Gdańskowi – miastu, w którym narodziła się „Solidarność”. Ośmiu artystów z Grodna odwiedziło Gdańsk i  uwieczniło  na płótnach najważniejsze sceny z historii miasta. Wystawę można było oglądać w Sali BHP, a następnie w Sali Akwen. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zorganizowaliśmy, wyjątkową, przygotowaną przez artystów z Grodna, wystawę malarstwa patriotycznego. Wystawa dostępna była dla zwiedzających w Sali BHP w maju i czerwcu 2018 roku. Składało się na nią 46 obrazów, na których przedstawiono ważne dla Polski wydarzenia i postacie. Obie wystawy zobaczyło ok. 20 tys. osób.

Za pieniądze zebrane z tytułu 1% zorganizowaliśmy programy dla związkowych seniorów. Program sportowy „W zdrowym ciele – zdrowy senior”, w którym seniorzy uczestniczyli w prowadzonych przez profesjonalnego trenera zajęciach nordic walking. W programie „Akademia Społecznika”, 35 osób uczyło się korzystać z aplikacji internetowych, m.in. takich jak Facebook i poczta e-mail, wgląd do własnej kartoteki pacjenta poprzez system EWUŚ oraz zakupy w sieci. W tym programie seniorzy poznawali również konstrukcję  budżetu obywatelskiego, a także uczyli się jak przygotować e- petycję do władz. „Samopomocowe grupy wsparcia”, to kolejny program senioralny zorganizowany przez Fundację. Ideą programu było przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia grup wsparcia w lokalnych społecznościach.

Pokrótce opisane programy wymagały finansowego wkładu własnego, bez pieniędzy z przekazanego na rzecz fundacji 1% ich realizacja nie byłaby możliwa.

W przyszłości chcielibyśmy kontynuować działania na rzecz związkowych seniorów, poszerzyć działalność o programy wprowadzające młodzież w podstawy ruchu związkowego i dialogu społecznego oraz promować polską kulturę.

Mamy nadzieję, że nasze dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość skutecznie zachęcą Państwa do przekazania 1% podatku na rzecz fundacji.

Renata Tkaczyk
www.pomorskafundacja.org.pl

Rozlicz sam swój  PIT –  przekaż 1 % podatku Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy

W ubiegłym roku wprowadzono zmiany rozliczenia podatku PIT, które w 2020 roku nadal obowiązują, a mianowicie:  Krajowa Administracja Skarbowa  przygotuje dla wszystkich pracowników wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2019 r. , bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. W 2020 roku każdy pracujący podatnik (zmiana nie dotyczy działalności gospodarczej)  będzie się mógł zapoznać ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym.

W tym czasie osoby, które chcą przekazać Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy 1 % podatku dochodowego mogą wpisać w swój PIT nr KRS Fundacji, wtedy urzędy skarbowe przekażą pieniądze naszej organizacji.

KRS Pomorskiej Fundacji edukacji i Pracy : 0000337122

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej