Co dalej z pracami marynistów? Czekają na godny finisz wystawy

Czy ubiegłoroczna marynistyczna wystawa „Kanał przez Mierzeję” z historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej będzie mogła mieć godne zakończenie? – z tym pytaniem zwraca się do miłośników malarstwa i lokalnych działaczy politycznych i samorządowych dr Wojciech Pasko-Porys ze Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Galeria na Wyspie w Lęborku.  

Muzeum Marynistyczne i Galeria na Wyspie Młyńskiej to jedno z miejsc, które warto zwiedzić bawiąc w Lęborku. Wypełniają obiekt eksponaty ukazujące związki człowieka z morzem, elementy wyposażenia statków i okrętów, wyposażenie nurków i innych profesji działających na morzu, po marynistyczne malarstwo i marynistyczne pamiątki. 

Prace malarskie można podziwiać w ramach wystawy Stowarzyszenia Marynistów Polskich na 100–lecie polskiej marynistyki. Swój akcent jubileuszowy ma też Gdynia, która w 1926 roku uzyskała prawa miejskie. Pomysł miłośników malarstwa to wernisaż planowanej wystawy „100 lat Gdyni” i finisaż wystawy „Kanał przez mierzeje”, prezentowanej w Sali BHP w ubiegłym roku. Wystawa ta przechowywana jest obecnie w Galerii na Wyspie w Lęborku. Artyści mają nadzieję, że dzięki wsparciu pomorskich parlamentarzystów i europarlamentarzystów oraz samorządowych włodarzy wystawa znajdzie swój godny finał.   

Tymczasem 5 czerwca br. miał miejsce wernisaż wystawy „Kanał przez Mierzeję” i jubileusz stulecia pisma „Morze” (obecnie wychodzi jako kwartalnik) w Galerii na Wyspie w Lęborku. Czasopismo dedykowane jest problematyce gospodarczej, społecznej, historycznej morza, ale także marynistyce tj. kulturze związanej z morzem. Wystawę cyklu obrazów „Kanał przez Mierzeję” tworzy 50 obrazów, namalowanych ręka 25 twórców. Uczestnicząca w wernisażu ówczesna europosłanka Anna Fotyga, pochodząca z Lęborka, wspomniała o decyzji rządu z jej udziałem, jako szefowej MSZ, z 2007 r., o budowie kanału przez mierzeję oraz udziału w przyznaniu w przekazaniu przez Komisję Europejską 5,5 mln euro na oczyszczanie Bałtyku z pozostałości min i niewybuchów oraz chemikaliów po I i II wojnie światowej.  

W Sali BHP obecnie eksponowany jest jeden obraz i plakat z wystawy „Kanał przez mierzeje”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej