Chcą wznowić pracę nad branżowym układem zbiorowym

– Prace nad branżowym układem zbiorowym zostały wstrzymane przez pandemię. Jesienią tego roku planujemy je intensywnie wznowić – zapowiedział Adam Tylski, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie zastrzegł, że to nie tylko kwestia branżowego układu zbiorowego.

– „Solidarność” portowców walczy o układy zbiorowe dla pracowników w każdym zakładzie pracy, w którym jesteśmy – stwierdził podczas II Forum Morskiego Radia Gdańsk.

Co istotne, w ubiegłym roku zostało zarejestrowanych mniej układów niż w latach poprzednich. Zdaniem Adama Tylskiego to efekt „generalnej niechęci pracodawców do zawierania porozumień”.

– Niepokoi mnie też to, że pracownicy w mniejszym stopniu organizują się w związki zawodowe. Tu też jest ogromna nasza rola, by dbać o uzwiązkowienie i warunki pracy, również teraz, kiedy napływają pracownicy z Ukrainy. Mało tego, ci pracownicy tworzą siłę, więc potężny apel: organizujmy się w związki zawodowe i polepszajmy te warunki. Nie może być gorzej, może być tylko lepiej – nawołuje Adam Tylski.