Chcą maksymalnej temperatury

W prawodawstwie polskim nie ma maksymalnej temperatury, która powoduje, że pracodawca musi ograniczyć wykonywanie przez pracownika pracy np. przez skrócenie czasu pracy. W przyszłości może się to zmienić, jeśli przejdzie pomysł Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), która zwróciła się do Komisji Europejskiej o wprowadzenie przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy.

Obecnie obowiązujące w naszym kraju przepisy mówią, przy jakich temperaturach pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi napoje, nic nie mówią natomiast o ewentualnym skróceniu pracy. To, czy pracodawca ograniczy pracę swoich pracowników w wysokiej, a więc szkodliwej temperaturze zależy tylko od jego rozsądku i dobrej woli. Wyjątkiem jest praca osób młodocianych i kobiet w ciąży – tutaj przepisy mówią, że temperatura maksymalna wynosi 30 stopni w pomieszczeniach biurowych.

Według specjalistów BHP temperatura w miejscu pracy nie powinna jednak przekraczać:

  •     30°C – w pomieszczeniach biurowych,
  •     28°C – podczas ciężkiej pracy fizycznej,
  •     26°C – podczas pracy w warunkach szczególnych.

Powyższe temperatury to tylko zalecenia, choć i one wydają się wysokie, szczególnie dla ciężkiej pracy i w warunkach szczególnych.

W Polsce problem pracy w upały nie jest może jeszcze tak uciążliwy, ale wraz z globalnym ociepleniem będzie narastał. Wciągu lata dni, gdy temperatura oscylować będzie powyżej 30 stopni będzie więcej. Jednak praca w ekstremalnej temperaturze nawet przez jeden dzień może doprowadzić do tragedii, tym bardziej, ze wraz ze wzrostem temperatury otoczenia obniża się wydolność i sprawność organizmu człowieka.

Jednak już teraz prawdziwy problem mają kraje leżące na południu Europy. I tak, w Hiszpanii w okresie tegorocznych upałów śmierć poniosło w czasie pracy dwie osoby. Przyczyną zgonu był udar cieplny. We Francji od 2020 roku z powodu wypadków przy pracy związanych z upałami zmarło 12 pracowników.

Krajami, które wprowadziły ograniczenia w pracy związane z temperaturą są Węgry oraz Belgia. I tak w pierwszym przypadku maksymalna temperatura dla pracy siedzącej lub lekkiej to 31°C, 29 st. dla umiarkowanej pracy fizycznej – 29°C i 27°C dla ciężkiej pracy fizycznej. W przypadku Belgii  progów temperaturowych jest kilka: lekka praca – 29°C,umiarkowane obciążenie fizyczne –26°C, duże obciążenie fizyczne –22°C, bardzo duże obciążenie fizyczne – 18°C.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), która skupia 92 związków zawodowych z całej Europy, wzywa Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy. Limit maksymalnej temperatury w UE miałby chronić wszystkich pracowników.

https://forsal.pl/praca/artykuly/8498542,zwiazki-zawodowe-unijne-regulacje-maksymalna-temperatura-w-pracy.html

Zdjęcie: pixabay.com

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej