Budżet równowagi

14 lutego br. posłowie przegłosowali budżet państwa na 2020 rok. Zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po około 435,3 miliarda złotych. Dzięki polityce gospodarczej oraz przesunięciom w wydatkach z rezerwy demograficznej jest to pierwszy od 1989 r. zrównoważony budżet, czyli wydatki pokrywają się z dochodami.

Można sobie wyobrazić, że wydatki można konsekwentnie redukować, ale tu jest odwrotnie. Konsekwentnie realizuje się ambitną politykę wydatkową. Wydatki na cele społeczne przekraczają 66 mld złotych. To trzykrotnie więcej niż w latach 2013-2014 (wówczas koalicja PO-PSL wprowadziła „przedszkole za złotówkę” i podwoiła podatkową ulgę prorodzinną).

Budżet obejmuje rodzinny program 500+ na każde dziecko. Na ten cel przeznacza się 40 miliardów złotych.

Założono, że Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 3,7 procent, a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 procent.

Za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.  

Mateusz Morawiecki, powołując się na dane Komisji Europejskiej, poinformował, że w latach 2020 i 2021 Polska będzie rozwijać się na poziomie 3,3 proc. PKB.  Należy przy tym zadbać, aby polskie firmy nie były poszkodowane na jednolitym rynku europejskim. Mamy też informacje dotyczące bilansu płatniczego. Rachunek bieżący jest miarą konkurencyjności. GUS przekazał, że mamy 1,1 proc. nadwyżki na rachunku bieżącym. Szacunkowy deficyt w 2019 r. ma wynieść 13,7 mld zł.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej