Bon na wakacje coraz bliżej. Czy jeszcze tego lata?

Bon turystyczny, forma wsparcia wypoczynku rodzin i branży turystycznej w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19, będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”.

Na każde dziecko do 18 r. życia można otrzymać jeden bon w wysokości 500 zł. Dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł przypadnie dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Poprzez bon będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego w kraju. Możliwe, że bon wejdzie w życie jeszcze w te wakacje.

– Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego – podaje resort rodziny i pracy oraz ZUS.  

Bon będzie ważny do 31 marca 2022 r. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co istotne – nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT opublikuje na swojej stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Oznacza to, że aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil. Osoby które nie mają jeszcze swojego profilu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie potwierdzając tożsamość np. za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego, albo w każdej placówce ZUS.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).  

Na PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstaną osobne zakładki – jedna dla beneficjentów oraz druga dla podmiotów turystycznych.

Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Na PUE ZUS uzyskają również dostęp do swoich rozliczeń.

Płatności bonem będą realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę trzeba będzie pokazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Zakład zapewni możliwość kontaktu ze specjalną infolinią.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania tutaj…

https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/polecane/bon-turystyczny-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej