Bogdan Olszewski otrzymał z rąk prezydenta medal | ZDJĘCIA

Sekretarz Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Bogdan Olszewski znalazł się wśród wyróżnionych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas trwającego właśnie krajowego zjazdu NSZZ „Solidarność” otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Wyróżnienie zostało wręczone w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem, gdzie odbywa się zjazd Związku. Andrzej Duda w swojej wypowiedzi do zebranych w tym miejscu stwierdził, że „Solidarność” nigdy nie szła po płaskim, ale zawsz pięła się w gore.

– To jest droga w górę w nieustannym trudzie, może w jakimś sensie Giewont jest symbolem, ponieważ trzeba ponieść trud nieustannego wspinania się i stawiania sobie wymagań – powiedział.

Wyróżniony Bogdan Olszewski to absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Komitetu Założycielskiego Związku w Instytucie Filologii Polskiej UG, następnie Komisji Wydziałowej „S” i członek Prezydium KZ na UG, redaktor naczelny pisma KZ „Spojrzenie”; w 1981 delegat na I WZD Regionu Gdańskiego, członek ZR; współredaktor „Tygodnika Biura Informacji Prasowej NSZZ «Solidarność» BIPS”, podczas I KZD „BIPS. Serwisu Informacyjnego”.

Czternastego grudnia 1981 roku współorganizował strajk na UG, a w maju 1988 był współorganizatorem łączności między ośrodkiem w parafii św. Brygidy a strajkującymi w Stoczni Gdańskiej oraz kontaktów z prasą, następnie delegat na WZD i KZD; członek KK (1992 – 2010) i członek Prezydium KK „S” (1998-2002).

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali także:

• Andrzej Dudzik
  • Adam Gawlik