Apel o upamiętnienie nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszko

Zło dobrem zwyciężaj
ks. Jerzy Popiełuszko

Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku wyraża swą wdzięczność i szacunek dla bł. ks. Jerzego Popiełuszki w roku obchodów 40-lecia jego męczeńskiej śmierci.

Pamiętając o zmaltretowaniu jego ciała 19 października 1984 r., przed zatopieniem koło tamy na Wiśle we Włocławku, warto mieć na uwadze jego nauczanie, sens posługi kapłańskiej, odniesienia do pewnego uniwersum postawy chrześcijańskiej, pokory, miłosierdzia, wybaczenia.

Wśród homilii księdza Jerzego zachowała się wygłoszona podczas Mszy Świętej w kościele oo. Zmartwychwstańców w Dębkach na Kaszubach, 16 sierpnia 1984 r., czyli na dwa miesiące przed zamordowaniem Księdza przez służby specjalne PRL. Padają w niej słowa: Przebaczając, dajemy szansę temu, komu przebaczamy. Dajemy mu szansę również wkroczenia na drogę miłości. W Modlitwie  Wiernych modlił się, aby Ojczyzna rozwijała się w sprawiedliwości, miłości i prawdziwej wolności.

Te słowa, jak wiele innych są zobowiązaniem dla ludzi z pokolenia, którzy pamiętają chociażby czas Modlitw za Ojczyznę ks. Jerzego. Jego śmierć otwierała nam oczy, przypominała o elementarnych powinnościach. Powinny być też inspiracją do przekazu młodemu pokoleniu wartości, zasad o których mówił, których był świadkiem wielki polski Kapłan.

W związku z tym Rada Sekcji apeluje o udział w  Wojewódzkim Konkursie Muzycznym Polska – moje miejsce, mój kraj, którego celem jest  promowanie utworów o tematyce patriotycznej oraz inspirowanych życiem i śmiercią bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zwracamy się też do uczniów, którzy zamierzają złożyć wniosek o stypendium NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, by w ramach regulaminowego obowiązku napisania pracy nt. Moje spotkanie z NSZZ Solidarność podjęli się tematu związanego z bł. ks. Jerzym, który jest patronem naszego Związku.

W ocenie Sekcji szkoła, jako wsparcie rodzin, powinna być miejscem oddziaływania także poprzez wartości, przekaz patriotyczny. Ważne, by nie ulegały osłabianiu podstawy polskiej tożsamości, pamięć historii. Może w tym pomóc przypominanie wartości-wskazań księdza Jerzego, by nie powtórzyły się słowa z dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, że myśmy wszystko zapomnieli.

Gdańsk, 11 czerwca 2024 r.

w imieniu Rady Sekcji,

Anna Kocik, zastępca przewodniczącej Sekcji
Bożena Brauer, przewodnicząca Sekcji
Wojciech Książek, zastępca przewodniczącej Sekcji

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej