Apel Krajowego Sekretariatu Łączności w sprawie Poczty Polskiej S.A.
– Decyzje podejmowane przez Zarząd Poczty Polskiej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych nie biorą pod uwagę głosu pracowników, a negocjacje są prowadzone w sposób powierzchowny, bez realnego uwzględnienia postulatów strony społecznej. W efekcie tysiące osób obawia się o swoją przyszłość zawodową oraz godne warunki pracy. Tego rodzaju praktyki uderzają nie tylko w stabilność zatrudnienia, ale również w zaufanie do instytucji państwowych, które powinny dbać o dobro obywateli – czytamy w apelu wystosowanym przez Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ „S” do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wiesław Królikowski, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Łączności, zaapelował do prezydenta o pilne podjęcie działań mających na celu „zapewnienie rzeczywistego dialogu oraz stworzenie warunków do rzetelnych rozmów między stronami i o aktywne zaangażowanie w ochronę interesu Poczty Polskiej, szczególnie w kontekście aktów prawnych i ustaw, które mogą stanowić zagrożenie dla stabilności i dalszego funkcjonowania operatora narodowego”.
– Liczę, że w przypadku ustaw godzących w istnienie Poczty Polskiej, podejmie Pan decyzję o ich zawetowaniu, co pozwoli uniknąć negatywnych skutków dla tysięcy pracowników oraz obywateli korzystających z usług publicznych. Wierzę, że Pana autorytet oraz zaangażowanie mogą przyczynić się do znalezienia sprawiedliwego rozwiązania dla wszystkich zainteresowanych. W imieniu pracowników Poczty Polskiej oczekuję podjęcia przez Pana Prezydenta inicjatywy w celu rozwiązania obecnej sytuacji oraz zapewnienia rzeczywistego dialogu między stronami konfliktu. Liczę na Pana wsparcie i zainteresowanie tą niezwykle istotną dla tysięcy rodzin kwestią – napisał Wiesław Królikowski.
Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ Solidarność podkreśla swoje zaangażowanie w działania na rzecz zabezpieczenia interesów pracowników i finansowej stabilności Poczty Polskiej, a także zapewnienia sprawiedliwych warunków legislacyjnych dla wdrażania systemu e-Doręczeń.
Tymczasem Zarząd Poczty i związki zawodowe nie wynegocjowały nowego układu zbiorowego pracy, a obecny obowiązuje do końca lutego br. Oznacza to, że pracodawca będzie wprowadzał nowy regulamin wynagrodzeń. Poczta Polska S.A. ucina spekulacje o ewentualnej rezygnacji prezesa zarządu Sebastiana Mikosza.
– Nie komentujemy plotek i spekulacji. Zapewne nieprzypadkowo pojawiły się one w momencie, kiedy kończą się dwa ważne dla przyszłości funkcjonowania spółki procesy związane z wynagrodzeniami pracowników – podała Joanna Trzaska–Wieczorek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej.
Konsultacje społeczne porozumienia ws. Programu Dobrowolnych Odejść, który miałby objąć 8,5 tysiąca pracowników Poczty skończyły się fiaskiem. Zarząd Poczty Polskiej wdraża plan „transformacji spółki”, który według prezesa ma przekształcić operatora w „nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową”. Mamy zatem wypowiedzenie ZUZP i zapowiadaną „optymalizację” zatrudnienia poprzez Program Dobrowolnych Odejść (PDO) i zwolnienia grupowe.