Anna Walentynowicz na liście najbardziej wpływowych kobiet tygodnika „Time”

Projekt „100 kobiet roku” jest listą stu najbardziej wpływowych kobiet ostatniego stulecia tygodnika TIME. Jedną z kobiet jest bohaterka Solidarności Anna Walentynowicz.

Tygodnik TIME:

– Ucieczka Polski od władzy sowieckiej rozpoczęła się od Solidarności, ruchu na rzecz praw robotników, który w 1980 roku pomogła stworzyć Anna Walentynowicz, spawacz i suwnicowa. W odwecie za swoją działalność została wtedy zwolniona ze Stoczni im. Lenina. Jej koledzy rozpoczęli strajk, aby odzyskała pracę, wywołując masowy opór, którego kulminacją były Porozumienia Sierpniowe, które umożliwiły powstanie pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej. W ciągu roku Związek Solidarność liczył prawie 10 milionów członków, a Walentynowicz był jednym z jego liderów. Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dziesięć lat później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków postrzegały Walentynowicza jako matkę swojej niezależności.

(TySol)