Europejska płaca minimalna coraz bliżej

80 proc. central związkowych zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych opowiedziało się za europejską płacą minimalną. To sukces NSZZ „Solidarność”, który skupił wokół siebie zwolenników takiego rozwiązania z największych central Europy Środkowo-Wschodniej, poza Słowacja.

EKZZ reprezentujący 60 mln pracowników ma pełny mandat, by na forum Komisji Europejskiej zabiegać o nową dyrektywę.

W głosowaniu korespondencyjnym, które zakończyło się o w sobotę północy, ponad 80 proc. central związkowych zrzeszonych w EKZZ opowiedziało się za zobowiązaniem Konfederacji i jej przewodniczącego Luci Visentininiego do podjęcia działań na rzecz dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej. Taką dyrektywę zapowiedziała wcześniej nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Zdaniem Ursuli von der Leyen, o czym już pisaliśmy w IBIS, proponuje, by wynosiła ona 60 proc. średniej płacy w gospodarce. Według tych obliczeń w Polsce miałaby ona wynosić na dzień dzisiejszy 3138 zł brutto.

Komisja miałaby zobowiązać rządy wszystkich państw unijnych do zagwarantowania tej kwoty w krajowych przepisach, jako jednej z kluczowych propozycji w nowym planie społecznym.

Nadal istnieja bardzo duże dysproporcje w wysokości płacy minimalnej pomiędzy krajami “starej UE” a państwami unijnymi w Europie Środkowo-Wschodniej, co przyczynia się do dumpingu płacowego.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej