99 lat od narodzin miasta Gdyni. Msza święta w niedzielę

W niedzielę 9 lutego br. o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Gdyni (w Śródmieściu, przy ul. Armii Krajowej 26). Natomiast oficjalne miejskie uroczystości przy pomniku Polski Morskiej odbędą się 10 lutego o godz. 12:00. 10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie.

Tradycją obchodów urodzin Gdyni jest również uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. Odbędzie się ona 10 lutego o godz. 18:00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

Mszy św. dziękczynnej w 99. rocznicę nadania praw miejskich Gdyni będzie przewodniczył ks. biskup Wiesław Szlachetka.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej mszy św., którą chcemy przeżywać w duchu wdzięczności za Boże błogosławieństwo dla Miasta i jego mieszkańców. Kościół Najświętszej Marii Panny jest związany z historią tego Miasta, jako pierwszy wybudowany w Gdyni.

W maju 1920 r. wiceadmirał Kazimierz Porębski, szef Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, zlecił inż. Tadeuszowi Wendzie, który kilka lat wcześniej kierował budową portów w Windawie i Rewlu, znalezienie miejsca na budowę portu wojennego. Formalny początek Portu Gdynia nastąpił 23 września 1922 r.: Sejm uchwalił ustawę, której art. 1 stwierdzał: „Upoważnia się Rząd do poczynienia niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej”.

29 kwietnia 1923 r. z udziałem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i premiera gen. Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. Gdynia liczyła wówczas 10 tys. mieszkańców.

Miasto wnet stało się symbolem siły twórczej odradzającej się Polski.

W ciągu kilku lat ta rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów w Europie, wokół którego powstało miasto, liczące przed wybuchem II wojny światowej 120 tys. mieszkańców (większość z nich została wysiedlona do Generalnej Guberni lub została zamordowana po klęsce 1939 r.).

Gdynia jest miastem szczególnie i tragicznie doświadczonym w Grudniu 1970 roku. 10 lat później, 15 sierpnia 1980 r., znów stanęły gdyńskie zakłady pracy. Tego dnia na porannej zmianie nie przystąpiła do pracy załoga Stoczni im. Komuny Paryskiej, rozpoczynając przejmowanie przez komitet strajkowy władztwa nad tym wielkim zakładem pracy. Do protestu przyłączyły się inne duże przedsiębiorstwa m.in. Zakład Komunikacji Miejskiej, Stocznia Remontowa „Nauta”, Port Gdynia. Dziś po wielkich zakładach pracy (nowoczesnych nie tylko jak na lata 70 i 80) – nie ma śladu. Znak czasu i skutek przemian ustrojowych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej