500 plus dla uchodźców

W maju ruszą wypłaty z programu „Rodzina 500 plus” dla uchodźców z Ukrainy.

Pierwsze wypłaty świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus” trafią do uchodźców z Ukrainy już w maju br. Do tej pory pomorskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły 22 tys. wniosków o takie wsparcie.

Dzięki specjalnej ustawie z 12 marca br., uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS przez czas zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce. Mogą oni liczyć na świadczenia „500 plus”, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz na dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Od 26 marca br., czyli od udostępnienia na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możliwość składania wniosków o „500 plus” po ukraińsku, na Pomorzu zarejestrowano blisko 22 tys. wniosków o świadczenie. Obejmują one ponad 33 tys. dzieci. Wnioski dotyczą bieżącego okresu świadczeniowego, który skończy się 31 maja tego roku, jak i kolejnego, który rozpocznie się od 1 czerwca.

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły ukraińsko-polską granicę po 23 lutego br. z powodu wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.

Do złożenia elektronicznych wniosków, np. o „500 plus” niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. W razie problemów pracownicy ZUS pomogą wypełnić i złożyć wniosek.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej