21 maja br. hutnicy hartują Warszawę

21 maja br. największe hutnicze związkowi zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność”, przyjadą do Warszawy, by demonstrować w obronie miejsc pracy w hutnictwie i całym polskim przemyśle, w którym zatrudnionych jest blisko dwa miliony osób.

Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność” tłumaczy, że decyzja o proteście zapadła „wobec braku reakcji strony rządowej na postulaty hutnictwa dotyczące najbardziej oczywistych rozwiązań, które mogłyby zatrzymać falę zwolnień, restrukturyzacji i bankructw zakładów przemysłu stalowego”.

Hutnictwo jako branża energochłonna zmaga się z wysokimi kosztami energii, które są spowodowane między innymi unijną polityką klimatyczną. Związkowcy wskazali, że całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych wzrósł o blisko 80 procent w porównaniu ze średnim kosztem w 2020 r.

– W chwili, gdy podkreśla się polityczne i gospodarcze znaczenie branż energochłonnych, w obliczu wojny na Wschodzie, redukowane są kolejne moce produkcyjne naszego kraju. Do tej pory rząd nie wydał planu dla hutnictwa, a w powołanym do jego opracowania zespole nie znalazło się miejsce dla strony związkowej – zaznaczyła hutnicza „Solidarność”, dodając, że w „europejskim planie działania w zakresie stali i metali” również nie zawarto rozwiązań, które mogą poprawić obecną sytuację.

Manifestacja rozpocznie się w środę o godz. 12 pod Sejmem RP. Demonstranci przemaszerują ul. Jana Matejki i Alejami Ujazdowskimi pod Kancelarię Premiera Rady Ministrów. Związkowcy planują wręczyć premierowi petycję z postulatami, w tym m.in. ustalenia stałej ceny energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego w UE na poziomie poniżej 60 euro za megawatogodzinę, głębokiej rewizji Zielonego Ładu, a zwłaszcza systemu ETS, ochrony europejskiego rynku przed zalewem wyrobów stalowych z państw spoza Unii, które nie muszą przestrzegać unijnych przepisów i opłat klimatycznych, przebudowy i usprawnienia systemu rekompensat za wysokie ceny energii dla przemysłu energochłonnego, a także zapewnienia dostępności wsadu dla polskich hut i uporządkowania rynku obrotu złomem stalowym.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej