16 i 17 grudnia br. główne obchody 50 rocznicy Grudnia ’70. Wśród uczestników prezydent RP

50 rocznica Grudnia ’70 tradycyjnie obchodzona będzie w Gdańsku i Gdyni oraz w Szczecinie i Elblągu. Uczcimy tych, którzy w obronie godności człowieka pracy oddali życie.

Zapłoną znicze pamięci, odprawione zostaną msze św. w intencji zabitych, rannych i represjonowanych oraz ich rodzin, złożone zostaną kwiaty pod pomnikami.

Polacy przekonali się w Grudniu, że system PRL z nazwy robotniczo-chłopski jest fikcją. Krew przelana na Wybrzeżu doprowadziła do przewrotu w łonie władz totalitarnego państwa. Wiesława Gomułkę i jego ekipę zastąpił Edward Gierek. Gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny szef MON nie stracił stanowiska. Jego kariera nabrała tempa. 

Robotnicy Gdańska, Gdyni, Szczecina nigdy nie zapomnieli o tragedii, którą sprowadzili na nich „właściciele” PRL.  

W Gdańsku uroczystości związane z 50. rocznicą Grudnia’70 rozpoczną się w środę 16 grudnia br. o godz. 10 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przez stoczniowców i związkowców. 

16 grudnia br. o godz. 15.00  będzie miało miejsce złożenie wieńca w imieniu Prezydenta RP przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Grażynę Ignaczak-Bandych przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

O poranku 17 grudnia w uroczystościach w Gdyni i w Gdańsku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

godz. 6.00 – złożenie wieńca przez prezydenta RP przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (zbieg ulic Janka Wiśniewskiego i Alei Solidarności)

godz. 6.25 – złożenie znicza przez Prezydenta RP przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia z  17.12.1970 r. (ul. Janka Wiśniewskiego, wiadukt nad linią kolejową)

Msze święte, złożenie wieńców, apel pamięci, odsłonięcie pamiątkowych tablic, otwarcie wystaw – ze względu na sytuację epidemiczną odbędą się w rygorze sanitarnym.

– Musieliśmy ograniczyć wymiar uroczystości i organizacyjnie przygotować te wydarzenia, które mogą w tej sytuacji być zrealizowane, czyli zapalamy znicze, składamy wieńce, uczestniczymy we mszach świętych w Gdańsku i w Gdyni – mówi Krzysztof Dośla.

Wiele z nich obejrzymy dzięki transmisjom internetowym, radiowym i telewizyjnym.

ASG

Mecenas obchodów:

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej