114,3 tys. wolnych miejsc pracy: czyżby praca czekała na człowieka?

Liczba wolnych miejsc pracy na koniec III kwartału 2024 r. wynosiła 114,3 tys. To o 2,8 proc. więcej niż rok wcześniej i o 3,1 proc. więcej niż w poprzednim kwartale – poinformował GUS w komunikacie. Czy to oznacza, że praca czeka na człowieka? Nie, gdyż niepokoją pracowników kolejne informacje o grupowych zwolnieniach.

Liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 114,3 tys. w końcu III kw. 2024 r. i była wyższa o 3,1 proc. licząc kw/kw, podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z III kw. 2023 r. liczba wolnych miejsc pracy była większa o 2,8 proc. Wskaźnik wolnych miejsc pracy zwiększył się w porównaniu z II kw. 2024 r. o 0,04 pkt proc. oraz o 0,04 pkt proc. niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego.

Przypomnijmy, że mimo, że są firmy, które raportują braki kadrowe, to z drugiej strony bezrobotni deklarują, że szukają pracy ponad pół roku. Są i grupy na rynku pracy, np. osoby 50+, które szukają zatrudnienia rok.

Niepokoją też kolejne informacje o grupowych zwolnieniach. W tym roku zapowiedzi zwolnień grupowych przykuwają uwagę uczestników rynku pracy i odbijają się szerokim echem.  Od początku roku pojawiają się kolejne doniesienia o redukcji zatrudnienia w firmach. Jeżeli spojrzymy na dane GUS, to zauważymy, że przez ostatnią dekadę co roku pracodawcy zgłaszali średnio 30 tys. osób do zwolnień grupowych. 

A gdzie jest najwyższy wskaźnik wolnych miejsc? Uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w sekcji Budownictwo (1,8 proc.).

Z kolei najwyższy wzrost wskaźnika wolnych miejsc pracy w porównaniu z III kwartałem 2023 r. wykazano w sekcji Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (wzrost o 0,49 pkt proc. do 1,56 proc.). Na koniec III kwartału 2024 r. największy spadek wskaźnika wolnych miejsc pracy w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r. wystąpił w sekcji Informacja i komunikacja (o 0,4 pkt proc. do 1,49 proc.) – podał GUS.

Spośród 22,2 tys. wolnych miejsc pracy w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe w końcu III kwartału 2024 r., najwięcej miejsc było dostępnych dla zawodów z grupy Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (9,5 tys.).

Z kolei z najnowszego raportu ManpowerGroup na temat planów rekrutacyjnych przedsiębiorstw wynika, że w I kwartale 2025 r. 35 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać pracowników, 44 proc. nie planuje zmian w zatrudnieniu, a zwolnienia zakłada 19 proc. To jednak tylko prognoza.  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej