„Opieka plus praca – to się opłaca!”

Jest nam niezmiernie miło przekazać w Państwa ręce podręcznik poświęcony tematyce godzenia życia zawodowego i rodzinnego, który powstał dzięki współpracy Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przy realizacji projektu „Opieka plus praca – to się opłaca !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Trudności związane z godzeniem życia zawodowego z rodzinnym stały się wyzwaniem dla większości rodzin. Statystyczny Polak najpierw stara się zdobyć odpowiednią pracę, osiągnąć stabilizację zawodową, a w następnej kolejności zastanawia się nad realizacją swoich planów i celów osobistych. Coraz częściej pracownicy potrzebują również wsparcia w opiece nad osobami zależnymi, tj. niepełnosprawnymi czy też starszymi członkami rodzin. Pojawia się dylemat dla wielu nie do rozwiązania i konieczność dokonania wyboru. Dla pracodawcy z kolei oznacza to, iż chcąc utrzymać doświadczony i sprawdzony zespół powinien zastanowić się nad stworzeniem zakładowej polityki, która pomoże godzić życie zawodowe i rodzinne. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie propozycji tego typu rozwiązań, możliwych do wprowadzenia w mikro, małych lub średnich przedsiębiorstwach, które stanowią zdecydowaną większość w naszym województwie. Chcemy promować postawy, które dają szansę na bardziej zrównoważony rozwój. Każda firma, chcąc budować swój sukces, musi wsłuchać się w potrzeby i oczekiwania pracowników, co zwróci się jej w postaci ich lojalności i zaangażowania. Zadowolony pracownik to większa efektywność i zysk dla całej firmy.

Życzymy miłej lektury: Opieka plus praca – to się opłaca!