Holandia czy Niderlandy

Dlaczego w rocznikach statystycznych i coraz częściej w innych publikacjach pojawia się nazwa Niderlandy lub Królestwo Niderlandów, a na mapach Holandia? Która z tych nazw jest poprawna? Jaka jest etymologia nazwy Holandia i nazwy Niderlandy? Czy Holendrzy mówią po holendersku czy po niderlandzku?

Co to jest Holandia i Królestwo Niderlandów

Polska nazwa Holandia, to oficjalnie – Królestwo Niderlandów, czyli państwo położone w zachodniej Europie i południowej części Ameryki Północnej (Karaiby), będące monarchią konstytucyjną, złożone z czterech krajów składowych: Holandii (część europejska), Aruby, Curacao i Sint Maarten oraz trzech gmin zamorskich: Bonaire, Saba i Sint Eustatius.

Państwo, o którym mowa, nazywane jest: HolandiaKrólestwo HolandiiNiderlandyKrólestwo Niderlandów.

Do 10 października 2010 roku Królestwo Niderlandów składało się z Holandii, Antyli Holenderskich i Aruby. Tego dnia nastąpiła likwidacja Antyli i wtedy Curaçao oraz Sint Maarten stały się krajami składowymi królestwa, a Bonaire, Saba i Sint Eustatius gminami zamorskimi kraju Holandia.

Co ciekawe, w dokumentach Unii Europejskiej obowiązuje skrócona (geograficzna) nazwa Niderlandy oraz oficjalna (protokolarna) nazwa Królestwo Niderlandów.

Wprawdzie polska nazwa Holandia jest nieprecyzyjna, gdyż Holandia Północna i Holandia Południowa to dwie z dwunastu prowincji państwa, ale jest uznana i zalecana przez polską Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Oficjalna nazwa państwa w języku polskim

Rzeczpospolita Polska w umowiez 1996 roku uznała oficjalną nazwę państwa jako Królestwo Niderlandów, pozostawiając jednocześnie potoczną nazwę geograficzną Holandia i formy pochodne, na przykład mieszkańcy państwa to: Holender, Holenderka, a przymiotnik od  rzeczownika Holandia brzmi: holenderski.

W ten sposób obecnie w języku polskim funkcjonują również inne nazwy niektórych państw, np. Polska – oficjalna nazwa: Rzeczpospolita PolskaHolandiaKrólestwo NiderlandówNiemcyRepublika Federalna Niemiec.

Etymologia nazwy Holandia

Polskie określenie Holandia wywodzi się od historycznej prowincji Holland, która w okresie istnienia Zjednoczonych Prowincji (XVI-XVIII w.) była najlepiej rozwiniętą gospodarczo i politycznie krainą.

Nazwa Holandia – w języku niderlandzkimHolland – wywodzi się z wczesnego średniowiecza. Pierwszy raz w źródłach pojawiła się w IX wieku. Jest pochodzenia germańskiego i prawdopodobnie pochodzi od słów „hol” lub „holt” – ‘lesisty’ lub „holtz” – ‘drewniany’ oraz „land” – ‘ziemia, kraj’, ponieważ wówczas występowało duże zalesienie i budowano wiele drewnianych domów. Obecnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, w skład których wchodzą „Noord-” i „Zuid-Holland” (Holandia Północna i Południowa). 

Etymologia nazwy Niderlandy

Właściwa, oficjalna nazwa kraju to „Koninkrijk der Nederlanden”, czyli Królestwo Niderlandów, która odnosi się do Holandii wraz z jej zamorskimi częściami. Liczba pojedyncza od Nederlanden to słowo: Nederland, które pochodzi od „neder” –‘niski, znajdujący się poniżej’ i „land” – ‘ziemia, kraj’.

Warto wiedzieć, że Holandia wraz Belgią w języku niderlandzkim określana jest „Lage Landen”, czyli ‘płaskie, niskie kraje’. 

Język urzędowy w Holandii

W Holandii, czyli w Królestwie Niderlandów językiem urzędowym jest język niderlandzki.

Barbara Ellwart

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej